RSS
niedziela, 18 marca 2018

Nie bez powodu nazywane z przymrużeniem oka "ostatnimi z żyjących smoków"...

comododragon

Zarżnij kozę. Poćwiartuj ją. Zwerbuj kilku silnych znajomych do dźwigania trzech trzymetrowych pułapek ze stali, weź torby z kozim mięsem i wędruj przez kilka kilometrów po wzgórzach w 30-stopniowym upale. Ustaw pierwszą pułapkę z kawałami mięsiwa i rozwieś na drzewach worki z mięsem, by „wyperfumować” powietrze. Kilka kilometrów dalej ustaw kolejną pułapkę, i jeszcze jedną. Wróć do obozu, napełnij wiadro zimną wodą i wylej ją sobie na głowę. Połóż się spać. Sprawdzaj wszystkie pułapki rano i wieczorem przez następne dwa dni. Zapewne będą puste, ale jeżeli dopisze ci szczęście, zbliżysz się, a on tam będzie: największa jaszczurka świata, olbrzym znany jako waran albo smok z Komodo. 

Źródło: National Geographic

szkieletirekonstrukcjasmoka

Do większości języków europejskich nazwa smoka trafiła za pośrednictwem łaciny, w której funkcjonuje słowo draco, pochodzące od greckiego δρακω (drakan – bystrooki) – przykładem takiego zapożyczenia może być angielski dragon. W języku niemieckim smok to worm (nazywany też wurm), zaś w słowiańskim żmij, a następnie smok, który jest słowem ogólnosłowiańskim: w czeskim jest to zmok, w słowackim zmok/zmak, w staro-cerkiewno-słowiańskim smokъ itd.1 Etymologicznie słowo smok można wywieść od starosłowiańskiego czasownika: przejść, przedostać się gdzieś szybko2.

Smoki towarzyszyły ludziom właściwie od początku ich historii. W kulturze indoeuropejskiej prawie zawsze odgrywały negatywna rolę, były zwykle przeciwnikami dobra w mitach kosmogonicznych. Pewnym wyjątkiem są wierzenia celtyckie, w których smoki odgrywały także rolę pozytywną. W średniowieczu ludzie nie tylko wierzyli w istnienie smoków, ale wiedzieli, że one istnieją. Tu rodzi się naturalne pytanie: skoro istnieją, to czemu się ich nie spotyka? Dla człowieka średniowiecza, ale także renesansu czy baroku, odpowiedź była bardzo prosta: było tylu smokobójców, że smoki stały się gatunkiem wymarłym lub prawie wymarłym, bowiem „ojczyzną” smoków była według europejskich uczonych tego okresu Etiopia. Jak zauważa Tomasz Panfil Smok – zarówno ten „prawdziwy”, jaki i ten mityczno-symboliczny – dla ludzi czasów archaicznych, starożytnych i średniowiecznych był po prostu specyficznym rodzajem węża”

Źródło: HistMag

p16nf0ggk113s1i3nejbl7vg7va

"Podczas targów gamescom, Ray Muzyka (prezes firmy BioWare) udzielił wywiadu dla serwisu PC Gamer, w którym wypowiedział się na temat Dragon Age III. Z jego słów można wywnioskować, że tytuł będzie stanowić połączenie najlepszych elementów pierwszej i drugiej części serii. Rozmówca zapewnia, że BioWare bierze bardzo poważnie wszelkie opinie graczy. Dragon Age II nie spełnił wszystkich oczekiwań wśród wielu fanów pierwowzoru, którzy spodziewali się większej liczby elementów charakterystycznych dla Dragon Age: Początek. Autorzy nie zamierzają ignorować negatywnego odzewu w stosunku do „dwójki” i wezmą to pod uwagę przy tworzeniu kontynuacji. Deweloper zdaje sobie jednak sprawę, że nie wszystkie aspekty Dragon Age II były nieudane, dlatego przy opracowywaniu trzeciej odsłony kluczowe będzie połączenie najlepszych aspektów poprzedniczek. Ray Muzyka obiecuje sporo niespodzianek, które zaskoczą obie grupy fanów. Więcej na ten temat mamy usłyszeć w przyszłości. Choć Dragon Age III nie został jeszcze oficjalnie zapowiedziany, to nikt nie ma wątpliwości, że takowa gra powstaje. Studio BioWare otwarcie wypowiada się na jej temat, choć na razie bez żadnych konkretów. Poza tym jakiś czas temu w sieci pojawiło się ogłoszenie o pracę dla osoby mającej zająć się tworzeniem środowiska w Dragon Age III. Mówiło się nawet o tym, że w końcowym produkcie znajdzie się tryb multiplayer.

Źródło: Gry-Online.pl 

Opracowanie według "Miniprzewodnika" z Komputer Świat oraz Spider'sWeb oraz "Przeglad Popcultury".

Materiał źródłowy - opracowanie wg Wordpress

Od zarania dziejów smoki budziły grozę, będąc jednocześnie inspiracją dla artystów na całym świecie. Dzięki dobrze zachowanym opisom i ozdobom, wiemy, jak niegdyś wyobrażano sobie ich wygląd i jak bardzo wyobrażenie to ewoluowało.

 

Na wstępie należy zaznaczyć, że wizerunki smoka na Zachodzie i na Wschodzie bardzo się różnią. W zachodnich mitach i legendach smok przedstawiany był najpierw jako ogromny wąż; groźny, ale nie bardziej niż inne znane zwierzę. Postać znana nam dzisiaj powstała dopiero w średniowieczu jako personifikacja samego Szatana. Księża, chcąc zmusić ludzi do gorliwego oddawania czci Bogu, stworzyli przerażające monstrum łączące najohydniejsze cechy zwierząt uważanych za diabelskie pomioty (jaszczurki, salamandry i nietoperze). Tym sposobem wąż zamienił się w jaszczura o twardych jak stal łuskach. Dzięki ogromnym rozmiarom i potężnym skrzydłom smoki stały się najgroźniejszym drapieżnikiem, zarówno na lądzie, jak i w powietrzu. Wszystkie te przymioty bledły jednak w porównaniu z władzą nad ogniem (piekielnym w dodatku), który w średniowieczu był niezwykle trudny do ugaszenia. Jeden smok mógł więc spopielić całą wioskę, która w dużej mierze składała się z drewnianych domów, a najlepszą szansą na ugaszenie pożaru były wiaderka z wodą. Zabicie smoka stanowiło więc nie lada wyzwanie, gwarantujące śmiałkom nieśmiertelną sławę. Uważano, że osoba, której udało się potwora pokonać, musiała mieć boskie wsparcie, zatem prędko ogłaszano ją świętą.

Z kolei w Azji smoki otaczano nabożnym szacunkiem, uważając je za symbol szczęścia i mądrości. Smoki Wschodu miały ciało węża pokryte łuskami karpia, rybi ogon, pysk wielbłąda przyozdobiony w rogi wołu, bycze uszy i ślepia demona, a także łapy tygrysa uzbrojone w orle szpony. Czasem trzymały perłę (niekiedy płonącą), która symbolizowała doskonałość. W odróżnieniu od zachodnich kuzynów, rzadko przedstawiano je ze skrzydłami (które i tak były za małe, by udźwignąć ich ciężar), choć ich brak nie przeszkadzał im w lataniu. Jako istoty zbliżone do bogów, posiadały pełen wachlarz imponujących zdolności, na wyróżnienie zasługuje jednak drakantropia, czyli możliwość zmiany w człowieka. Co ciekawe smoki Wschodu kojarzone były z żywiołem wody; wierzono, że niektóre z nich mieszkają na dnie oceanów i potrafią sprowadzić deszcz i chmury, a także wywołać powódź.

Jest jednak coś, co łączy wszystkie smoki, bez względu na miejsce ich pochodzenia – zamiłowanie do gromadzenia skarbów. Z czasem smoki zachodnie zaczęły przejmować cechy smoków wschodnich takie jak drakantropia czy znajomość ludzkiego języka.

Tagi: film
11:56, ser.cillian
Link Dodaj komentarz »

Smoki w życiu realnym istnieją i w dodatku są przeurocze...

Przegląd zagadnienia smoków i smokoliszków w kulturze - podstawowe informacje, ciekawostki

dragon_rock_by_88grzesdbwt5g93

 

Smok – fikcyjne stworzenie, najczęściej rodzaj olbrzymiego, latającego gada. Występuje w licznych mitach i legendach oraz w literaturze, filmach i grach. Według wielu mitów smoki obdarzone były dużą inteligencją, potrafiły posługiwać się magią, znały ludzką mowę, a także ziały ogniem. Poza tym posiadały lub strzegły rozmaitych skarbów.

Różne zwierzęta podobne do smoków występowały w mitologiach wielu kultur. Smoki są istotami reprezentującymi siły natury i cztery żywioły, zwłaszcza zaś ogień i powietrze. Smok był też często używany w roli symbolicznej. W niektórych powieściach smoki mogły zmieniać się w ludzi.

Typowy smok ma cztery łapy, często pojawiający się w herbach smok dwunogi nosi nazwę wiwern.

Źródło: Wikipedia

Tagi: draconica
11:33, ser.cillian
Link Dodaj komentarz »

~ Wizards of the Coast - by 88grzes


ryusei__the_falling_star___magic_the_gathering_by_88grzesdbw7toy